Jste zde

Mistrovství světa v motorovém paraglidingu 2016 Popham Velká Británie

Oficiální web - www.wmpc2016.com Výsledky Tracklogy


Pátek 26.8.

V 6:00 krátký briefing k navigaci po křivce, oproti původnímu plánu (cca 75km) je zkrácená na 53km. Plánování probíhá samostatně v karanténě. Okno (startovní) se otevírá v 7:05 na dvě hodiny. Skóre se počítá jednak za polohovou přesnost na skrytých bránách, kterých je celkem 18 a jednak za časovou přesnost na známých časových otočných bodech. Plus je tu ještě bonus za rychlost mezi SP a FP.

Po návratu z navigace nás čeká plnění paliva na Task 10 Termika. Od 14:00 do 17:00 je otevřené startovní okno, zpátky na zemi musí být piloti do 20:00. Chvíli po druhé startují první chrousti a za chvíli už je nebe plné závodníků poctivě hledajících každý stoupáček. Tak jak jim postupně dochází palivo, tak se nebe zase uvolňuje, až an něm zbývá poslední Alexandre Mateos, který přistává krátce po páté. 

Výsledky ukazují, že nejdelší dosažený čas má Julien Barbier (2:53:50) s průměrnou spotřebou 1,04 l/h

A to je pro dnešek a vlastně pro celé mistrovství vše. Ještě výsledky a zítra může být vyhlášení.


Čtvrtek 25.8.

V 5:45 na briefingu proběhlo zadání dvou přesnostních disciplín - Bowling landing a Přesné přistání se zastavením. Hned na to začíná kategorie PL2 přesné přistání se zastavením - po přistání na cíl musí do 13 metrů zastavit. Poměrně dost fouká, takže se to neobejde beze škod, naštěstí se nám vyhnuly. S ohledem na počasí pokračují další kategorie v Bowling landing. V řadě za sebou je umístěno 10 "kuželek", které má závodník za úkol srazit dřív, než se sám dotkne země. Pro PF kategorie jsou kuželky vysoké půl metru, pro PL metr. Během dne se postupně odlétali všechny kategorie v obou disciplínách až na PL1, kterým chybí přesné přistání se zastavenímm protože nás všechny kolem čtvrté zastavil déšť. Budou ho létat od 18:00. A ostatní kategorie poletí Task 7 - lov otočných bodů. Jsou dané startovní a cílový bod a k tomu ještě prostřední bod. Piloti mají 60 minut na posbírání co největšího bodu otočňáků mezi startem a cílem, navíc ještě dostanou další body, když budou na prostředním bodu ve 30.té minutě. Zpátky na zemi musí být do 20:20. Což se zdá jako dlouhá lhůta, ale nakonec, díky velké tlačenici v decku při startu je to příliš málo pro celou řadu pilotů, bohužel i včetně naší PL2 posádky Martina Lucka Schejbalovi.

Ve 21:30 briefing na ráno - poletíme navigaci pro křivce a po návratu bude plnění již dříve naváženého paliva na ekonomiku. 

 


Středa 24.8. 
Jak ředitel řekl, tak udělal takže jsme se během krásného rána, které přímo vybízelo k létání sešli až v 10:00 na briefingu. Nejprve vážení paliva do zásoby na další tasky a pak poletíme přesnou navigaci. Plánování bude v karanténě. Nakonec skutečně rozdávají zadání, proběhne plánování v karanténě, ale start je nejprve pozastavený kvůli počasí. Všichni vyčkáváme na letišti až nás odtud vyhnal déšť.a to je pro dnešek vše...Škoda krásného rána a dopoledne. Večr se rozcházíme s tím, že se přesná navigace poletí ráno, ale během noci ještě dorazí od ředitele změna plánu, ráno bude přesnost přistání.


Úterý 23.8.

Od rána probíhá snaha odlétat Task 3 přesnost přistání. S ohledem na počasí, kdy je ráno slušná mlha se to ale táhne.

Následně ve 12:30 je briefing k další disciplíně, tentokrát ekonomické -Task 4 rychlostní trojúhelník a co největší ulétnutá vzdálenost. Jednomístné stroje dostávají 5,2 kg (včetně dvou kanystrů, takže je to cca 5 litrů paliva) PL2 pak 8,2 kg.

Zadání s otočnými body rozdají až těsně před otevřením startovního okna. Kromě daného rychlostního trojúhelníku si pak mohou závodníci vybrat kterékoliv dva z nabízených otočných bodů tak, aby mezi nimi ulétli co největší vzdálenost a vrátili se na letiště. Cesta z trojúhelníku na první otočný bod a cesta z druhého otočného bodu na letiště se do vzdálenosti nepočítá. Skóre je pak rozdělené rovným dílem mezi rychlost na trojúhelníku a vzdálenost. Pokračuje místní specialita, kdy pokud závodník přistane během druhé části na trati a dostane se na letiště bez rozlepení telefonu, bude mu uznané skóre z první části bez penalizací.Závodníci musí také přistát do 20:30. Prvního pravidla využila celá řada pilotů včetně Marka Schulze a Martina Lexy, kteří se vrátili až za tmy pěšky. Druhé pravidlo se bohužel stalo osudné Gabošovi Tomanovi, který by jinak tuto disciplínu ve své kategorii vyhrál, ale protože přistál o 3/4 minuty později, dostal 100% penalizaci.

Po úspěšném shromáždění všech závodníku zpátky na letišti vydává ředitel poněkud nečekané rozhodnutí, že další briefing bude v 10:00. Ráno! S ohledem na poměrně slušnou předpověd počasí vyvolává tohle rozhodnutí docela dost zdvižených obočí.


Pondělí 22.8.

V 7:00 je briefing. Počasí zatím nic moc, ale výhled na odpoledne je pozitivní. Dopoledne alespoň vážíme palivo do kanystrů, které jsou pak uložené na ekonomickou disciplínu.

Na briefingu ve 14:00 přichází upřesnění - od 17:00 do 19:00 bude startovní okno pro již nabriefovanou disciplínu, piloti dostanou zadaný seznam otočných bodů (včetně startovního a cílového), které mohou použít, až těsně před otevřením okna. Zadání obsahuje pár perliček toho typu, že když například  pilot přistane mezi cílovým bodem a letištěm a dokáže se na letiště dostat bez rozlepení telefonu, nebude nijak penalizován. Pokud rozlepí, dostane penaltu 50%. Cílem je obletět co největší vzdálenost mezi otočnými body, piloti na to mají hodinu od startovního do cílového bodu, které jsou pro všechny stejné. 

Vítr se sice postupně zklidňuje, ale v 17:00 se ještě do vzduchu nikomu nechce. Ale postupně se nachází víc a víc odvážlivců a první disciplína je v běhu.

Ihned po návratu následuje Task2 - přesnost přistání. Naštěstí se nám ještě během briefingu podaří s ředitelem dohodnout zkrácení doby pro let s vypnutým motorem před přistáním z 60 na 30 sekund. I tak se nakonec tvoří ve vzduchu velký chumel vyčkávajících závodníků.

Z našich má v navigaci smůlu Kuba Šedivý, který musel přistát na trati kvůli technické závadě. Naštěstí v pořádku přistál, závadu odstranil a v pořádku doletěl zpátky na letiště, jen z navigace je to za nula.

večer je pak briefing na úterý


Neděle 21.8.

počasí bohuže pokračuje v obdobném duchu... takže se celý den nelétá


Sobota 20.8.

ráno jsme zahájili briefingem team leaderů, na kterém nás ředitel závodu paramotorů Mike Chilvers seznámil s dalším průběhem a zároveň i s první disciplínou, kterou bude lov otočných bodů s cílem obletět co největší vzdálenost. Hned potom přišly informace k organizaci slavnostního zahájení, které vypuklo od 12:00. Event director Rob Hughes zahájil ceremoniál, následně pak představoval jednotlivé týmy. Do toho tu a tam někdo pronesl proslov, včetně majitelky letiště. Vše bylo prokládáno focením týmů, maršálů, teamleaderů a různých dalších uskupení. Tečku pak udělala hymna FAI a Mistrovství světa 2016 v ultralehkém létání a paramotorech bylo oficiálně zahájené.

Co se počasí týká, buď foukalo, nebo pršelo a foukalo... a to až do večera, takže zatím neletovo


v týdnu od 15.8. probíhaly v místě konání Mistrovství přípravy, od středy pak tréninkové lety, včetně tréninkové disciplíny, v rámci které se ověřovaly všechny postupy (plnění paliva, lepení elektroniky atd.) které budou využívány v rámci závodů.

Tags: 

Přidat komentář

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer