Jste zde

Mistrovství České republiky v motorovém paraglidingu 2016 - Kroměříž

Výsledky:

Tracklogy:

16.7. Sobota

Tak a to je všechno, v 10:00 bude slavnostní vyhlášení výsledků....


15.7. Pátek

Ráno v 5:00 ještě upřesňujeme zadání osmé disciplíny - Přesné navigace. Cílem je obletět zadanou trasu, která se skládá ze sedmi ramen. Závodníci před letem deklarují čas příletu na jednotlivé otočné body a mají za úkol udržovat konstantní rychlost v rámci jednotlivých ramen. Součástí skóre je také bonus za rychlost, který zahrnuje i čas strávený plánováním. V 5:15 dostávají všichni zadání a za chvíli se už vydávají na trať. Po návratu je čeká ještě přesnost přistání.

Během chvíle se ozve Petr Matoušek, že sedí na poli kvůli technické závadě a chvíli po něm i Tomáš Klaper.

ve 12:00 je další briefing. Počasí asi nevidělo předpověď, takže místo poměrně silného větru jen tak pofukuje. Takže rychle instrukce k další navigaci - tentokrát je to Navigace po křivce. Opět z bonusem za rychlost. Ve 12:15 začínají piloti plánovat, aby naeklarovali správný čas na časových bránách. Těsně před odstartováním prvních se ale počasí mění a zvedá se vítr, který nakonec vydržel až do večera, takže tahle navigace se už neodletí.


14.7. Čtvrtek

Briefing je tradičně na pátou, ale díky dešti se odkládá na osmou a pak ještě na devátou - uvidíme co nám počasí nachystá zítra, protože dneska se létat nedalo...


13.7. Středa

Budíček je na pátou, nicméně počasí nám nechává přispat. Ani v sedm bohužel nemůžeme startovat, od jihozápadu se na nás žene další déšť.

Ale po dešti už je letovo, takže rychle startujeme na ekonomickou disciplínu Tři ramena. Závodníci mají zadaný startovní bod a pak další tři otočné body, které určují směry, kam se mají vydat a snažit se doletět co nejdál v rámci jednotlivých ramen. Každé rameno musí pak opět uzavřít zpátky na startovním bodu. Skóre se počítá jako součin vzdáleností uletěných v rámci všech třech ramen.

A závodnická smůla opět nespí. Hned při startu Markovi Schulzovi spadnou šňůry o vrtule a tak místo letu řeší náhradu. Pak se vrací Mirek Kadečka, který ke konci svého docela povedeného letu zjistil, že nemá puštěný logger. No a svůj díl si vybral i Petr Matoušek, když po vyhodnocení zjistil, že mu logger začal zapisovat až po průletu startovním bodem. U téhle disciplíny to znamená nulovou vzdálenost na jednom z ramen a díky způsobu výpočtu (cokoliv krát nula je vždycky nula) i celkovou nulu. 

Systém skórování je vůbec dost brutální a tak i poměrně malé rozdíly v odletěných vzdálenostech znamenají značné rozdíly ve skóre.

Hned po návratu začíná tankování na další ekonomiku. Všichni dostávají opět příděl čtyř litrů paliva na hlavu a od 14:00 do 15:30 je otevřeno startovní okno na pátou disciplínu Plocha trojúhelníku. Cílem je obletět co největší (plochu) trojúhelník. Zadaný je pouze startovní bod, Zbytek si závodníci plánují sami, rohy trojúhelníku musí "vyznačit" smyčkou, kdy protnou vlastní trať. Tento malý detail v minulých letech občas někomu během letu vypadl z hlavy a pak se po vyhodnocení divil, proč má nulu. Letos to zvládli všichni na jedničku. Našly se ale jiné problémy, takže Zdeněk Řezníček přistál na trati kvůli zřejmě přidřenému motoru, Luboš Halama přistál něco málo přes pět kilometrů před letištěm, když mu došel benzín, stejně jako Pepovi Weisovi, kterému ale chybělo tak asi osm set metrů. No a krátký zálet do no-fly zóny vynesl nulu posádce Roman Tomíček/Adam Vaculík. Kde všude se trojúhelníkovalo můžete vidět na tomhle obrázku:

Chvíli po čtvrté hodině už jsou všichni zase zpátky na zemi a i když se na nás postupně sune déšť zkoušíme ještě rychle odlétat šestou disciplínu - slalom Osmičku. To se nám nakonec s dvěma přestávkami daří a dokonce dvakrát po sobě, takže sedmá disciplína je znovu slalom Osmička. A to je pro dnešek vše....


12.7. Úterý

ve 4:30 je po větru,ale podle radaru se na nás blíží srážky. Nejprve to vypadá, že se rozpustí než k nám dojdou, takže je letové okno otevřené od 5:00, první tři závodníci Zdeněk Řezníček, Kuba Šedivý a Tomýk Klaper odlétají a hned potom všechny ostatní zaleje déšť. Za malou chvíli je jasné, že ty mraky, co se měly rozpustit naopak trochu narostly a severně od letiště se blýská a hřmí. Proto je navigace zrušena. Z těch třech ve vzduchu sedá první Tomáš, sice v suchu, ale mimo letiště, protože mu vysadil motor. Než ho kluci přivezou, už se na letiště vrací Kuba. Jediný ve vzduchu zůstává Řezňa, který statečně všechny mraky obletěl, posbíral 15 otočných bodů. uletěl přes 97 km a v rámci limitu 90 minut se v pohodě vrátil na letiště. Škoda...

v 8:45 prší,ale vyhlídky na radaru dávají určitou šanci na zlepšení situace....

A ta šance se skutečně dostavuje, takže všichni znovu vyráží na navigaci. K dispozici je celkem 28 otočných bodů, cílem je obletět jich co nejvíc a hlavně mezi nimi nalétat co největší vzdálenost v rámci 90 minut. A na tomhle obrázku je vidět, že byli závodníci skoro všude

90 minutový limit se stal osudným posádce Luboš Závorka/Dan Trochta. Milan Klement si zase vysloužil nulu za let v zakázané zóně nad Kroměříží.

Po návratu z navigace hned přesnost přistání, která díky termice dává většině dost zabrat.

Následuje měření paliva, jednomístné stroje dostávají dva litry, dvoumístné čtyři a místo připravené disciplíny nás čeká Termika. Okno je otevřené až do 16:30. Milan Klement nezaváhal a po pěkných 46 minutách v termice zaletěl opět do zakázané zóny, takže místo 925 bodů je tam zase nula. To samé se podařilo i Mirkovi Kadečkovi. V kategorii PL2 se posádkám Ličmanových a Schejbalových bohužel podařilo nezavřít disciplínu na výchozím bodu, takže se to ve výsledkách docela hemží nulama.

Hned po přistání posledního závodníka je tu nové měření paliva, tentokrát v dvojnásobném množství, tzn. čtyři, respektive osm litrů a od 18:00 do 21:00 je nachystané letové okno pro včera nabrífovanou ekonomickou disciplínu Tři ramena. Bohužel už kolem půl šesté je jasné, že pro dnešek asi končíme, protože se na nás hrne další mrak s deštěm. 

 


11.7. Pondělí

ještě chvilku před pátou ráno se zdá, že předpověď, která už touto dobou slibovala poměrně silný vítr, je trochu mimo, ale už pět minut po páté se vítr projevil a nepřestal foukat až do večera. Navigace je proto zrušena a závodníci tráví tropický den každý podle svého.

večerní briefing v 18:00 upřesňuje program na zítřek - ráno od 5:00 je nabrífovaná navigace, po návratu přesnost přistání. Následně pak měření paliva na ekonomickou disciplínu Tři ramena. 


10.7. Neděle  

- během dne postupně na letiště přijíždějí závodníci

- probíhá registrace - celkem se přihlásilo 7 PF1, 7 PL1 a 5 PL2

- ve 20:00 je první briefing. Na pondělní ráno je připravený lov otočných bodů. Cílem je obletět jich v rámci limitu 90 minut co nejvíce a zároveň urazit co nejdelší vzdálenost. Skóre se bude počítat 300 bodů za počet a 700 bodů za vzdálenost. Začátek je ohlášený na 5:00

 

Tags: 

Přidat komentář

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer