Jste zde

MČR 2007 pohledem závodnice

sepsala Míša Machartová

upravená verze

26.5. Tréninkový den

V 9:00 začala registrace pilotů a strojů, která pak probíhala během celého dne. Slíbené tréninkové lety nakonec proběhly navečer, kdy se dalo kolem 18:00 polétat. Trochu to drncalo, ale nic dramatického.

Ještě pár slov k místu konání.

Pro letošní závody byla vybrána tato lokalita nejen pro svou dostupnost ale i s ohledem na nové podněty, skvělé zázemí a vyhlídky slušného počasí. Pro nezasvěcené - středisko Příbram významným centrem parašutismu, které navázalo na tradici výběrového střediska leteckých sportů. V minulosti zde působili akrobaté, parašutisté, plachtaři... Nejedná se o náhodu. Lokalita patří k jedněm z mála míst v České republice, kde je statisticky "lepší" počasí. Podobnými středisky je i Prostějov, Moravská Třebová a místa spjatá v minulosti s armádou, Svazarmem a Aeroklubem. V Příbrami se díky našemu hostiteli, fi. Sky service daří navazovat na tyto tradice a významně přispívat k rozvoji i popularizaci konkrétně parašutismu. V průběhu našeho mistrovství zde také proběhnou hned dvě významné sportovní akce. První - Evropská liga v RW disciplínách (spolupráce týmu za volného pádu) a ve středu a čtvrtek pak liga we SWOOP létání - což je zcela nová parašutistická disciplína, která má mnohem blíže k létání, než k samotnému skákání a radosti z volného pádu. Budete-li mít ve čtvrtek čas, rozhodně si to nenechte ujít. Budou zde k vidění kousky, při kterých se tají dech nejen laikům, ale především nám, pilotům, protože létají rychlostí více než 100 km/h a dlouhé výběhy do neuvěřitelných dálek budou v rámci soutěže zpestřeny i freestylovými disciplínami nad vodou (a ve vodě :o)) Info najdete na www.keepfalling.cz kde jde o to dotknout se hladiny a v rámci průletu nad ní v pro nás neuvěřitelných rychlostech a na neuvěřitelně malých křídlech předvádět pozice, mezi něž je v oficiálním katalogu této disciplíny zařazen i let pozadu !!!

Ale zpět k našemu závodění

První briefing na první disciplínu proběhl ve 21:00 a přípravy se u mnohých protáhly až za půlnoc... Nebyl to zcela poklidný večer na aeroklubovém letišti, protože skydiveři jsou narozdíl od jiných leteckých disciplín poněkud divocí a jejich hangár párty se protáhla. Byli jsme zvání a tak se mnozí piloti zamotali do davu a užívali si atmosféru vítězného večera bez ohledu na "licence". Byly tu i známé tváře. "Skoromístní" bratr H. Macháček nám přijel vyhrožovat svými špatnými zkušenostmi se zdejším povětrným počasím a přizvukoval mu i Radek Newman Novák, který je dnes již pevným členem Stuff teamu Sky servisu jako kameraman a fotograf. Za dobu co opustil naše řady udělal kus práce a zkušeností a protože svět je malý, skáče dnes na JOJO padáku a je na pozici "dvorního" fotografa těchto křídel.

První disciplína: Navigace na 2 hodiny, volba tratě, hodnoceny budou počet bodů a ulétnutá vzdálenost. Snad se to těm dvěma "sýčkům" s tím větrem nepovede

27.5. Jdeme na to!

Zadání: v 7.00 v decku a výlet na mnoho kilometrů – co dvouhodinové okno dovolí a obsah nádrží umožní
Na obloze nás při raném vstávání, které díky novému řediteli MČR neproběhlo „ještě za tmy“, uvítala vysoká tenká dečka z cirostratů, byla to předzvěst klidného větru a potlačení nástupu termiky, která zde v členitém terénu umí asi vařit „nejen vítr“. A tak navzdory zlým jazykům foukají 2 m/s a někteří večer zpanikaření slabomyslní piloti přemýšlí, kam se ještě v vydají oproti původnímu plánu.
Je odstartováno a jak už to tak u motorových sportů bývá, do výsledků opět promluvila technika… A postižení??? Kovářova kobyla byla první. Tedy přesněji Bříza. Těžko říct, zda to byla sabotáž :o) z vlastních řad, opotřebení …, zkrátka to zahuhlalo a zaprášilo se od bot. I tak se dají zahájit závody….
Druhým postiženým byl Mr. Kuna. Svůj neúspěch později obhajoval slovy, že jeho seznam předletových úkolů a kontrol je tak dlouhý, že se občas nedočte až na jeho konec. Jako nyní. Zapomněl si nalít benzín a jak vám je jistě dobře známo, bez něj nám to létá jen „přes poledne“ :o).
S benzínem se musel popasovat i Zdeněk Andrlík. Ten sice nalil, ale né dost. Disciplínu tedy po vzoru zdejších parašutistů zakončil adrenalinovým doletem na výpary po nedokončené disciplíně a poslední, co stihnul, bylo vyhovění zadání druhé disciplíny, která navazovala na tu navigační – proletět s vypnutým motorem mezi bránami a přistát na přesnost. Ufff. A pak že paramotory nejsou dost akční!
Dalším adrenalinovým sportovcem se stala Míša. Držíc se zuby nehty na obloze a podle jejích slov „držíc za ruku „svou Berušku““, dotáhli to obě až na letiště se zadřeným ložiskem na klikovce. Podle znalců (nejen Franty Salavy a Břízy), kteří se pak celý den věnovali výměně motoru za motor, se jednalo o závadu a zřejmě i zvuky a chování celého stroje, které by je přinutily „přesednout“ a nepokračovat v disciplíně … jenže ty ženský! Takže to byla neuvěřitelná klika, že to definitivně zdechlo těsně před přesností, kde už se motor stejně vypíná … Beruška tedy bojovala do poslední chvíle a umřela sice stářím, ale důstojně – v boji! Nebyl to však poslední stroj, který byl v této disciplíně poškozen. Marek Schulz si přivezl z Mistrovství Německa nejen nové cenné zkušenosti, ale i trochu oteklý kotník. Ten se mu odvděčil za jeho drsný přístup ke končetinám tím, že jaksi poklesl a Marek na přesnosti předvedl „hvězdu“ přes koš. Nikdo z nás by do té chvíle neřekl, že se vrtule dá takhle zlomit i netočící. Ale Marek NÉÉ. Zapíchl ji do země tak, že to vypadalo, jako by ji chtěl rozmnožovat řízkováním. Moc se pak hněval, když ji lovci suvenýrů a zodpovědný ředitel nenechali „zakořenit“ :o).

A tak se hvězdou dne a sportovcem tohoto mistrovství nechtěně, ale nakonec dobrovolně po telefonu stal i Tomáš Berka. Ptáte se jak? Míša má jeho motor, Marek koš a do večera i startér našel uplatnění a skončil u Vrány Pročka. Tome fakt díky!! A Tome přijeď. Na body vedeš. Bojuješ v krosnách, v tříkolkách i tandemech. Všichni si tě chtějí vzít na "bednu" :o)) Tak nám to nezkaž!

Když už jsme u těch sponzorů.

Kromě našich stálic a podporovatelů jako Svět křídel, Nirvana, JOJO, Sky paragliders, Mac para, Gradient a vrtuláků Woodcomp a Rudy Wollnera nás v tomto roce podpoří i Viktor Procházka s FLYENGINE! Díky jste skvělí.

A co je v banku?

FLYENGINE dává motor!
JOJO WINGS to tak nechce nechat, takže křídlo SPEEDY
NIRVANA teď řeší čím dorovná...
Připraveny jsou také vrtule od Woodcomp a Rudy
Odpočinková literatura od Světa křídel
Na cestě je balíček od Sky paragliders
Kurýr naložil v Rožnově pozornost od Mac para
Gradient je tu již také.

Zpět do vzduchu

Boj odpoledne pokračoval slalomem - čtyřlístkem. Svůj dil smůly si vybral Michal Křivánek - netrefli jednu tyč a vzápětí zabloudil .... i mistr tesař se může utnout :o)

A ligaři? - Bojují skvěle po našem boku a těší se na další vyzyvatele.

Večerní briefing byl předzvěstí ranní disciplíny. Místní podmínky, zázemí a přístup hostitelů jsou skvělé. Po víkendové vřavě se paragáni, tandem piloti i jejich pasažéři rozprchli „jak z práce“ a nám zůstalo letiště k dispozici. Ředitel závodu ohodnotil naše kvality a rozdal pouze stručné rámcové zadání, neveselou ranní předpověď 50/50% a dal nám volno. Není tedy lepší chvíle pro zkoušku nového grilu. Přivezla si ho s sebou Míša řkouc, že si tyhle závody hodlá užít. Namísto přípravy map se tedy na balírně montoval gril a slavnostní zážeh proběhl s úspěchem. Pak testování vzorků z ledničky, něco dobrého na uhašení žízně.
Bez velkého pobízení k zodpovědnosti se všichni osvěžili a spořádaně vytratili do spacáků. Člověk nikdy neví …. A kromě toho se panu řediteli daří. První den a už tři disciplíny.

28.5.07 A máme tu druhý závodní den.

Ten, kdo by chtěl pochybovat o zdejším počasí, řediteli a prostě si na dnešek nenařídit budíka, ten by zaplatil … Nejenže briefing proběhl na čas, ředitel chladnokrevně rozdal zadání ale i Bůh termoska se disciplinovaně rozhodl spolupracovat. Celou noc hlučící vlajky se utišily, mraky ukázaly své základy.
Zadání: přesná navigace, traťové rychlosti. Každý připravuje samostatně a nyní před disciplínou. Nebyl čas na polemizování ani o „záložní“ varianty. Teď, tady, letíme. Oproti první disciplíně tady šlo „jen o“ trefení otočných bodů a to, co bylo mezi nimi, nebylo podstatné (kromě toho neplýtvat časem a kilometry při bloudění a hledání se, byla tato disciplína náročnější. V této disciplíně se stává každý bod na trati otočným bodem.Doslova. Jde o to letět přesně (koridor +- 250 m od čáry na mapě) a být ještě všude včas. Nejde o to pospíchat. Jde o to stanovit si rychlost, kterou poletím po trati vzhledem k aktuálnímu větru. Proto i tom zadání tě+sně před odletem je vlastně výhodné´. Když pak jste pomalí nebo naopak musíte “brzdit“, můžete si za to sami. Důvod? Buď neznáte svůj stroj – nevíte, kolik skutečně umí letět – nebo jste špatně vyhodnotili podmínky, které očekáváte na trati. Je to vlastně o úsudku a plánování letu pilotem. Logger pak prozradí, jak jste na tom. V takových disciplínách vlastně bojujete sami se sebou a případnou křivdu nemáte na koho hodit. Výsledek je patrný z v výsledkové listiny. Tolerance +- 3 minuty, jinak 0. Je tedy vidět, na kterých ramenech se vám daří a kde je to OUT. Ať už kvůli bloudění nebo špatné rychlosti.
Další briefing ve 12.00 a vypadá to na ekonomiku. Ve 12.00 je však již jasné, že se špatné počasí konečně dostává i k nám. Proto se bude vážit palivo. Pro vážit? Není to skutečná novinka. Je to metoda, jak odměřit pilotům přesně a rychle palivo do jejich vlastních kanystrů nebo přidělených nádob. Znáte to z lahůdek. Na váhu se položí miska nebo tácek, vynuluje se váha a pak zaplatíte jen množství salátu do něj vloženého. Ředitel tuto operaci navíc vylepšil „číslováním“. Nástup na plnění benzínu byl pěkně v pořadí a jako při nástupu do slalomu. Vidíte na tabuli své číslo, můžete přistoupit s kanystrem. Žádné tahanice o PET lahve, žádné tlačení u váhy. Pěkné. Další briefing na 15.30 s rychlým info předem. Počasí začalo zlobit a první přeprška přišla po 16.00. Pak další a další. Zůstalo nám tedy jen zadání na maxi-mini s novými pravidly – tzv. kopací. Netrefíš – nemáš. Tedy máš za 0. Další briefing na 19.00 zrušen. Uvidíme se až zítra v 6.00.A jdeme grilovat.
Ještě novinka. Dorazil Jirka Šrámek! Dlouho jsme ho mezi námi neviděli. Svůj úspěch si pojistil. Nejenže se vyhnul limitu na přihlášku do MČR – a zařadil se mezi ligaře, ale navíc přijel ve „vlastní“ kategorii. Hurá! Létáme už čtyři kategorie. Kromě PF1 (krosny), PF2 (tandem krosny), PL1 (tříkolky) nyní i PL2 (tandemové tříkolky).
Nechcete taky přijet doplnit startovací listinu? Jako ligaři máte možnost!

29.5.

Ráno podle předpokladu. Prší, fouká… Briefing odložen na odpoledne. Odpoledne už neprší, zato fouká svižně. Část závodníků je po výletech a máme ředitelské volno. Vzhledem k pravidlu každého kvalitního sportovního zájezdu: „Třetí den je krizový“, to tady vyšlo báječně. Odpočíváme.

30.5.

Špatné počasí podle předpovědi potrvá do odpoledne. Medard-online hlásí na 12.00 uklidnění větru. Se zpožděním, ale přece! 18.00 briefing a 19.00 ve vzduchu. Využijeme navážené palivo a pojedeme první ekonomiku. Tu nejtechničtější, kdy si drží palce především mechanici a výrobci motorů. Je to závod okolo pylonů. Kdo dá nejvíc okruhů, může zodpovědně říci, že mu to „nežere“. Není to disciplína na pohled akční, ale jeden okruh tentokrát o délce cca 1300 m prověří soutěžního ducha jednotlivých pilotů. Rozhodnutí „dát ještě jedno“, když v nádrži zbývá 1,5 dcl, chce odvážné srdce. Po loňské Toužimi rozšířil řadu bojovníků a přidal se k Míše (která opět doletěla na benzín z filtru) i Michal Křivánek. A vyplatilo se. Vyhrál o 2! kola.

Technické potíže tentokrát postihly Řezňu. Startér nestartoval a manuální domluva nezabírala. Dřel se snad 20 min a se zlověstným mumláním: „…dva dny se tu válím, abych se teď nevznesl…“ Znělo to srdceryvně. Opravdu se nevznesl, a tak s výhružkou „..dám se zpátky na judo, tam hrozí snad jen zapomenutí pásku..“, začala po večerním briefingu hangarparty. Hlavním tématem nebyl alkohol, jako v případě parašutistů, ale servis. A rovnou v tandemu. Na fotkách jsou vidět hned dva stroje. Jeden Zbyňka Valacha a druhý Řezníčkův. Oba startéry plus další ladění. Před půlnocí se šlo do hajan.

Každopádně výsledkem dnešní disciplíny byla jasná informace o aktuální kondici strojů. A to se hodí, protože očekáváme další sérii ekonomických disciplín.

31.5.

A je to tady. Ráno visí výsledky a všichni přepočítávají uletěná kola do kilometrů a minut. To proto, aby dobře rozhodli o přípravě na zadanou disciplínu. Poletíme po kraji k vybraným (samostatně) bodům tak, aby jejich počet před a za kontrolním časovým otočňákem byl vyvážený – tedy stejný nebo max. plus mínus jeden bod. Složité? Ani ne. Když máte v nádrži cca 3,5 l paliva, nedá se toho moc vymyslet. Chcete-li „jet na krev“, tak to chce dobře počítat kilometry, rychlost a případně i vítr, který se vám postaví do cesty a cestou zpět případně pomůže. Manévrovací prostor nic moc, ale dalo se to promyslet. Všem krosnařům tak vytřel zrak Zbyněk. Vsadil na vzdálenost a vyhrál. Část „filutů“ chtěla urvat skóre na rychlosti mezi otočnými body – to byla druhá část bodového hodnocení – no a tak nešetřili a šlápli do toho. Zbyněk je však převezl. V tříkolkách to dopadlo těsně. Kluci vsadili více na rychlost na kratší vzdálenosti, Míša pak raději „výlet po kraji“ pomaleji.

Smolaři byli hned čtyři. Kuna, Andrlík – po startu se vrátil zpět na letiště. Řezňa byl stižen další sérií –nejdřív podtlak a pole, pak problém se směsí. Snad ho to judo mine. No a čtvrtým byl Franta Salava – do té chvíle první… Jeho stroj se asi špatně vyspal a zbaštil jednou tolik paliva, než předešlý večer :o( Nádrž díru neměla, takže je to záhada – ale „vot eto technika“. Skončil u Milína a zemědělci místního JZD měli atrakci.

Po návratu oběd, nové vážení paliva a znovu do vzduchu. Stejné „množství“ (doma bychom to považovali za omyl v tankování / netankování) a na trať. Termika povolena, ale při 7/8 oblačnosti neslibovalo nebe žádnou pomoc. Disciplína byla o rychlostním obletu čtyř bodů na mapě a následném pokračování ve vyznačeném koridoru se zbytkem paliva – kdo dál a zpět. Podmínka: přistání zpět na letišti. Nejodvážnější a také vítěz této disciplíny byl Marek Schulz. V tříkolkách Míša. Ta se také podívala nejdál ze všech. Zadání mělo však své bariéry a na ty doplatili hned čtyři piloti. Koridor je koridor, a ten je potřeba dodržet. Tím pádem Valach a Andrlík letěli „zadarmo“ bez bodů, protože to vzali zpět zkratkou přímo na letiště. Řezňa sice koridor dodržel, ale nedoletěl. O 400 m! Uff. Míša si pro změnu netrefila otočný bod na rychlostní části, takže sice nejdál, ale bez bodů za rychlost… Potíže měl i Mr. Kuna. Nejveselejší kousek předvedl ligař Milan Bayer, který se čerstvě zařadil do navigačních disciplín nemaje mapník! Důvodem jeho rychlostního neúspěchu byla práce s mapou, kterou držel za letu jako noviny :o))) Pak se ale chytil a přivezl aspoň body za vzdálenost. Všechna čest. „Mladý závodník“ to zkrátka nemá lehké a starý závodník si nostalgicky připomene své začátky… Dalším vydařeným kouskem bylo poškození Vránova tandemu. Franta při odletu do disciplíny křídlo sice minul, ale vrtule si ho „nějak přicucla“ a byl z toho vír mnoha barevných kapesníků :o) Franta tedy hned přistál a začalo řešení náhradního křídla. Kurýr vyrazil z Roudnice, ale nejrychlejší nakonec byla Vista od Nirvany. Vzhledem k „příbuzenskému poměru“ obou vrchlíků byla povolena výměna a Vrána s navigátorem se zpožděním v prodlouženém okně mohl odstartovat. Mezitím se nebe otevřelo a naskákali na něj přepychoví mračouni. Po disciplíně se pak Vrána vyjádřil asi v tomto smyslu: „Díky Františku, byla to paráda. My jsme se v té termice nakonec svezli a podívali jsme se jako jediní do 1100 m. Mohl jsem navigátorovi ukázat vysazovací výšku parašutistů :o)“ Navigátor: „… nemůžu fotit! Musím se držet!...“

To ale nebyl konec. Ředitel vyhlásil stav „stand by“ a čekalo se na utišení větru. Navzdory skeptickým předpokladům se tak skutečně stalo. Letělo se mini - maxi v pořadí maxi – mini. Bylo to hooodně drncavé, ale pro všechny stejně. Kopalo se do tyčí a mnozí piloti měli co dělat, aby si nevykoledovali nulu.

Před západem slunce se vítr utišil úplně, a tak došlo ještě na jednu veselou historku. Zbyněk měl opět problém a rozhodl se po opravě „to proletět“. A to neměl dělat :o) Oblékl se lehce, odstartoval snadno a… nešlo to chcípnout! My už jsme tou dobou seděli u svých strojů a sdělovali si zážitky. A Zbyněk vrčel… Vzbudil v nás sice otázku, proč si to tam tak užívá!?? Ale to jsme ještě netušili, že si to užívá nedobrovolně, netroufajíc si přistát s točící vrtulí… Franta sice zaznamenal telefon od Zbyňka, v němž se v pozadí ozývalo vrčení, ale komentoval to slovy: „Zbyněk asi neví, že mi volá.“ A zavěsil. Jenže Zbyněk věděl, volal a chtěl pomoct radou. Dokonce zkoušel i SMS :o))) Nepovedlo se. Tak si namísto 20 min polétal 60 min. Když pak šel přes runway, „po výkonu“, vypadal jako po úrazu elektrickým proudem nebo tak něco. Vlasy rozvrkočené, oči na vrch hlavy… A co vy? Víte, jak byste to řešili?

1.6.

Navigace za odměnu. Po křivce a na čas. Výlet na 90 km a bezmála 2 h letu. Počasí jak na objednávku a výlet, jak má být. Při návratu před desátou už to slušně drncalo a někteří piloti mají na záznamu logeru „divné křivky“ po klepancích, ale jinak kvalitní zážitek. Na křivce mnoho tajných bran pro kontrolu přesnosti polohy a čtyři časové brány. Všechna čest ligařům. Šli do toho a letěli. Milan sice vzdal v závěru u Milína (tam nás už znají), ale i tak to byl výkon. Při takovém houpání se totiž musí navigovat i řídit, a od toho bolí ruce! Jedna hláška za všechny: „Radši jsem vůbec nepustil řidičky, protože bych se pro ně už nenatáhnul zpět.“ Pozn.: neřekla to Míša, ale chlap jak hora.

Odměnili jsme se dobrým obědem a vyčkávali, co bude. A bylo. Desátá rozhodující disciplína: Velký slalom. Neletěl se na mistrovství ČR od roku 2005. Je skutečně velký, prostorově náročný. Závěrečná bitva se odehrála v krosnách i tříkolkách. V krosnách Salava / Březina. V tříkolkách Matoušek / Křivánek. Byl to skutečně boj, ze kterého vyšli vítězně prvně jmenovaní.

A je dobojováno. Král je mrtev, ať žije král. Zbytek ve výsledcích. Jdeme škrtnout pod grilem. Je co slavit a nejsou to jen výsledky. Oslavencem je i Franta a jeho narozeniny, a také křest nového DVD. Na premiéru přišli i paragáni! A tak čekejte na pošťáka. Ti z vás, co zaplatili loni nebo letos příspěvky svazu MPG, budou mít tu čest dostat své osobní DVD domů.

2.6.

Spočítáno, vyhlašujeme. Na viděnou i na slyšenou z webového zpravodajství z MS v Číně. A kdo jede? Viz ranking

 

A ještě něco. Velké poděkování sponzorům. Letos odměnili Svaz a pořadatele svou pozorností v hodnotě přes 150.000Kč !!! To je velká podpora pilotům a uznání práce Svazu. Navíc se mezi sponzory přidal i Viktor Procházka s FLY ENGINE, který měl řadu let k našemu závodnímu skotačení velmi skeptický přístup. Děkujeme za skvělé ceny i osobní účast při vyhlášení.

Ještě slovy Petra Matouška, za nás všechny piloty: Kubo díky! Jsi skvělý ředitel, máš náš obdiv a věz, že je to historicky první mistrovství, které nezaznamenalo ani jediný protest! Všechna čest a jen tak dál.

A vzkaz pro hostitele – f.Sky service, s.r.o. a nejen Rudovi Crhákovi - byli jste profesionální, připravení a zázemí, které jste nám poskytli bylo fajn.Díky.

Tags: 

Přidat komentář

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer